הראשונים שהביאו את טיפול גלי ההלם לישראל!

תקנים והסמכות

תו איכות ISO 13485-1 ISO 9001 

עד 80% החזר לכל המבוטחים בביטוחי בריאות בסעיף מחליף ניתוח בגלי הלם בחברות הביטוח: 

הירשם עכשיו לייעוץ חינם!
או
הירשם עכשיו לייעוץ חינם!
או
אנו מעניקים את הטיפול היעיל ביותר ל..

דלקת בורסת הירך Trochanteric Bursitis

דלקת מפרק הירך - בורסיטיס Trochanteric Bursitis

דלקת מפרק  הירך מצב דלקתי בו נפגעת הבורסה- שק נוזלי המונע חיכוך במפרק – באזור הצידי (לטרלי) של הירך. מחלה זו ידועה גם בשם "סינדרום הכאב בטרוכנטר הגדול (GTPS- Greater trochanteric pain syndrome).

דלקת בורסת הירך - Trochanteric Bursitis

דלקת מפרק הירך – אנטומיה של הירך

עצם הירך, הפמור (Femor) היא עצם גדולה וארוכה, שיוצרת מפרק מצידה האחד עם עצמות האגן במבנה עגול שנקרא אצטבולום (Acetabulum- בתרגום מילולי: כוסית החומץ), ובצידה השני יוצרת מפרק עם עצם השוק הגדולה – הטיביה (tibia). בקצה הצדדי של עצם הירך נמצאת בליטה גדולה, שניתן לחוש בה גם במישוש חיצוני- Greater trochanter. כנגד לה, מצידו השני של ראש עצם הירך, נמצאת בליטה קטנה – lesser trocahnter. בין שתי בליטות אלו ממשיכה עצם הירך בזוית ויוצרת את צוואר העצם, המתחבר לראש העצם. שתי הבליטות מחוברות בניהן ברכס גרמי מורם – intertrochantric crest. לבליטות שתוארו בעצם הירך מתחברים מספר שרירים – כאלו המגיעים מאזור האגן, וכאלו המגיעים מאזור הירך. בין השרירים המגיעים מהאגן נמצאים ה – Obturator internus muscle, piriformis muscle, gluteus minimus ועוד. ליד הטרוכנטר הגדול מתחברים חלקים של השריר הגדול שעובר בקדמת הירך- השריר הארבע ראשי (quadratus femoris muscle). במבט מהצד על הירך, נוכל לראות כמה מבנים אנטומים חשובים. השריר הגדול באזור הוא החלק הצידי של השריר הארבע ראשי – vastus lateralis muscle חיצונית לשריר זה עוברת רקמה חזקה, הדומה לגיד, ונקראת iliotibial tract.

רקמה זו מחוברת בצידה העליון לשריר – tensor fascia latae. שריר זה מחובר לעצם האיליום (ilium) – אחת מעצמות האגן. הבורסה המדוברת נמצאת בחלק הצידי העליון של הירך, ליד החיבור של שרירים מהאגן לטרוכנטר הגדול. הבורסה, כבורסות אחרות בגוף, משמשת כחומר סיכה לתנועת העצמות והשרירים הרבים שבקרבתה, וכסופגת זעזועים.

אישיאס-דלקת בעצב השת- Sciatica

דלקת מפרק הירך – סימני הפגיעה

כאב בצד החיצוני (לטרלי) של הירך יכול להיגרם משימוש יתר במפרק או כתוצאה מטראומה כלשהי. אלו יכולים לגרום לדלקת אזורית בבורסה של הטרוכנטר הגדול, ששוכנת מתחת לשריר ה – tensor fascia lata. באזור מופיעה רגישות מקומית, ולעיתים "פצפוצים" במהלך הנעה של מפרק הירך. נפיחות נדירה יחסית בפגיעה זו, אבל חבלה או טראומה אחת לאזור יכולה להוביל לדימומים ולשטפי דם באיזור הבורסה.

בצילום רנטגן ניתן לראות לעיתים סימנים לטראומה קודמת בעבר- שבר, או עזרים אורתופדים שונים מניתוחים בעבר. לעיתים אפשר להבחין בצילום בהסתיידויות או בנפיחות המופיעה כצל בצילום בגלל פגיעה ברקמות הרקות מסביב לאזור המודלק. חשוב לשלול פגיעות אפשריות אחרות שיכולות לגרום לתסמינים דומים, כמו מחלת השיגדון (gout), מחלת פרקים שגרונית (rheumatoid arthritis) או תהליך זיהומי כדוגמת שחפת. כאב בצד הירך יכול להיגרם גם החלקה של ראש עצם הירך (בעיקר במתבגרים עם עודף משקל), שברי מאמץ, כאב מוקרן מחוט השדרה (Referred pain) ועוד.

דלקת מפרק הירך – טיפול

הטיפול השגרתי הוא מנוחה. לעיתים משתמשים בהזרקות מקומיות של סטרואידים, משככי כאבים מקומיים מסוגים שונים, או תרופות מקבוצת נוגדי הדלקת שאינם סטרואידים (NSAID's).במקרים שבהם יש שטף דם משמעותי יש לנקז את הדם שהצטבר באזור.
טיפול חדש ויעיל מאוד לדלקת בורסת הירך הוא טיפול בגלי הלם גלי ההלם מעודדים יצירת כלי דם חדשים בטיפול בדלקת בירך על ידי עידוד יצירת כלי דם וריפוי האזור הפגוע, ובמנגנונים נוספים. אחוזי הריפוי בשיטה זו גבוהים למדי.

 

אנחנו נותנים שירות למבוטחי קופות חולים כללית, מכבי ,מאוחדת, לאומית.
רפואות גלי הלם

 מומחי רפואות לשרותך…